Bezpieczna infrastruktura

Bezpieczny i sprawdzony sprzęt znacznie podnosi poziom ochrony danych w przedsiębiorstwie. Eksperci Comarchu przekonują, że dlatego warto postawić na sprawdzonych dostawców oferujących pewny i możliwie niezawodny hardware. – Jeżeli faktycznie chcemy to zrobić dobrze, polecam korzystać z rozwiązań, które po pierwsze znaczą coś na rynku, po drugie dostarcza nam najlepszego supportu, a po trzecie będą skutecznie rozpoznawać zagrożenie. A tu najważniejsze jest, jak szybko dane urządzenie zostanie poinformowane o nowym zagrożeniu. Jeżeli dany dostawca wykryje gdzieś na świecie nowego wirusa albo złośliwe oprogramowanie, natychmiast informuje swoje urządzenia. Jednostki te łączą się do specjalnej chmury i pobierają za każdym razem informację o najbardziej aktualnych zagrożeniach. I jeżeli postawimy na dostawcę, który jest mało znany, który nie traktuje tematu bezpieczeństwa zbyt poważnie, to odpowiednia informacja na urządzenie końcowe może dotrzeć na przykład po miesiącu czy dwóch. Tymczasem już po godzinie niewykryty wirus może narobić ogromnych szkód – podkreśla Maciej Rosołek z Comarchu.

W raporcie ITIC to rozwiązania IBM Power Systems uplasowały się na pierwszym miejscu w każdej najważniejszej kategorii dotyczącej niezawodności. Pozwalają stworzyć bezawaryjną infrastrukturę lokalną, co przekłada się na możliwości biznesowe korzystających z urządzeń firm.

Jednym z narzędzi, które może być pomocne w budowaniu polityki bezpieczeństwa w firmie, jest IBM X-Force Exchange, czyli chmurowa platforma udostępniania danych o zagrożeniach, która umożliwia zapoznawanie się z zagrożeniami, współpracę między użytkownikami z różnych organizacji i inicjowanie niezbędnych działań.

– W Comarchu korzystamy też z rozwiązań IBM jeżeli chodzi o systemy, które zbierają i analizują logi, a na podstawie ich korelacji są w stanie wykryć zagrożenia. W tym obszarze polecić mogę IBM QRadar SIEM jako narzędzie, które wykrywa anomalie, ujawnia zaawansowane zagrożenia i eliminuje fałszywe alarmy – mówi Maciej Rosołek.

IBM Spectrum Protect to niezawodne narzędzie, które zapewnia skalowalne zasoby do ochrony danych na fizycznych serwerach plików, w aplikacjach i w środowiskach wirtualnych.

Dzięki niemu firmy mogą skalować rozwiązanie do poziomu nawet miliardów obiektów na jeden serwer zapasowy, mogą też obniżyć koszty infrastruktury do obsługi kopii zapasowych, wykorzystując wbudowane funkcje efektywnego zarządzania danymi i możliwość przenoszenia danych na nośniki taśmowe, do publicznych usług chmurowych i do obiektowej pamięci masowej w środowisku lokalnym.

Ponadto IBM Spectrum Protect może służyć jako docelowe miejsce migracji danych z rozwiązania IBM Spectrum Protect Plus, co pozwala na wykorzystanie wcześniejszych inwestycji w narzędzia do długookresowego przechowywania danych i odtwarzania skutków awarii oraz katastrof. IBM Spectrum Protect zajmuje najwyższą pozycję w zestawieniu Magic Quadrant 2016 firmy Gartner dotyczącym oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych w centrum przetwarzania danych.