Backup, czyli ratunek w sytuacji kryzysowej

Co zrobić w sytuacji, jeśli zawiedzie człowiek albo technologia, czy też przez zbieg okoliczności dojdzie do utraty danych? Odpowiedzią na te wszystkie zagrożenia jest backup danych. Jak przekonują eksperci, to jeden z podstawowych elementów zabezpieczających firmy przed stratami wynikającymi z utraty danych.

Klient, wybierając usługę z pakietu Comarch, może zdecydować się np. tylko na migrację swojego systemu do jednego data center. W takiej sytuacji łatwo sobie wyobrazić, że jeśli w tym jednym ośrodku coś się stanie, to mogą pojawić się trudności z odzyskaniem danych.

Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest sytuacja, w której klient decyduje się na opcję dwóch data center tzn. w jednej lokalizacji umiejscowiony jest główny system, ale jego backup powstaje w drugim data center (kompletnie inna lokalizacja, może być nawet w innym kraju). Wtedy bezpieczeństwo danych ogromnie wzrasta.

To dlatego, że my z jednego, głównego data center nieustannie replikujemy dane do drugiego centrum. I gdyby cokolwiek się stało, jesteśmy w stanie w dowolnej chwili przełączyć się na środowisko backupowe. Jak najszybsza możliwość przełączenia się na środowisko backupowe gwarantuje najwyższą jakość usług i dlatego sprawdza się nawet w bardzo skomplikowanych i wymagających systemach.

– Myślę tu np. o klientach bankowych, u których liczba transakcji jest bardzo duża, co ma wpływ na szybki przyrost danych w bardzo krótkim czasie. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w którejś ktoś w banku mógłby stracić zapisy jakichś transakcji, bo na serwerze coś się popsuło – tłumaczy Artur Kurleto.